Češi sahali na úvod EFT po výhře, srazil je last minute gól Finů

Filip Forman v souboji s finským soupeřem | foto: Ainesmedia

Český národní tým otevřel poslední přípravu před mistrovstvím světa zápasem proti domácímu Finsku, v němž v průběhu klání vedli již 3:1. Domácím se nakonec povedl obrat, který dokonali pět vteřin před koncem. Už v sobotu od 12.00 čeká národní tým střetnutí se Švédskem.

Finsko – Česko 4:3 (1:2, 1:1, 2:0)

Češi chtěli navázat na výkon z posledního EFT ve Švýcarsku, kdy svého soupeře zdolali i díky hattricku Adama Delonga 5:3 a byli k tomu blízko, leč tentokrát se obrat povedl Finsku. Obnovenou premiéru prožil Milan Tomašík.

Úvodní minuty nabídly urputnou bitvu z obou stran. Dlouho se čekalo na první střelecký pokus a diváky a divačky bavily především osobní souboje. Finové dostali k dispozici přesilovku po Hanákově faulu. Hyvärinen si narazil s Rantalou a následně vybídl na středu Samiho Johanssona, který se ranou na zadní nemýlil. O dvě minuty později ale udeřil český národní tým, když Delong vybojoval v rohu míček a jeho nabídkou před branku nepohrdl Josef Rýpar. V poslední minutě pak po parádní kombinaci po ose Němeček – Langer– Havlas a ráně Tomáše Hanáka povedl svěřencům Jaroslava Berky obrat.

Druhou část načala česká družina využitou přesilovkou. Ondřej Němeček ze středu vyslal přesně mířenou ránu pod horní tyč a národní tým vedl o dva góly. Z tohoto náskoku se dlouho neradoval. Prakticky vzápětí totiž udeřil po rychlém výpadu Stenforse podruhé Johansson. Česká družina posléze nevyužila další přesilovku a i díky několika skvělým zákrokům Bauera mezi tyčemi si přenesla těsný náskok i do posledního dějství.

To přineslo zajímavou bitvu. Hned zkraje se prosadil v přesilovce Joona Rantala, jehož zakončení nešťastně tečoval Němeček mezi Bauerovy nohy. Zbytek periody nabídl obrovskou bitvu, ve které vynikali především oba brankáři. Češi měli v závěru kopec smůly. Při šancích Langera a Kreysy zazvonila za finským brankářem jen tyč. Výběr Suomi se dočkal radosti v posledních vteřinách. V čase 59:55 Rantala prošvihl, balonek ale doputoval k Luukasovi Hyvärinenovi, který ranou zblízka rozhodl.

„Chtěli jsme vyhrát, měli jsme k tomu šance, ale nepovedlo se nám to. Ukázalo nám to hodně věcí směrem k mistrovství světa – třeba to, jak ještě můžeme být lepší při hře na balonku s takovýmto typem soupeře, abychom si dokázali vytvořit více šancí. Důležité bude také proměňování šancí, což jsme dnes tolik nezvládali. Zítra máme další šanci proti Švédsku. Čekám těžký zápas ve velké intenzitě a se spoustou emocí. Musíme dobře zregenerovat a připravit se,” hodnotí asistent trenéra Joonas Naava.

Branky: 14. Johansson, 26. Johansson, 42. Rantala, 60. Hyvärinen – 16. Rýpar, 20. Hanák, 25. Němeček. Rozhodčí: Fässler – Schläpfer (oba Švýc.). Vyloučení: 4:2. Využití: 2:1. Návštěva: 1113. | MATCH CENTER

Sestava Česka: Bauer (Jurco) – Šindler, Němeček (C), D. Beneš, Suchánek, Zakonov, Meliš – Havlas, Langer, Hanák – Rýpar, Forman, Delong – Besta, Jendrišák, Tokoš – Kreysa, Tomašík, Šebek.