ANALÝZA | Co rozhodlo ženské superfinále? Nejnebezpečnější hráčkou byla Seevaldová

Marie Havlíčková v souboji s Denisou Hyršovou při superfinále | foto: Martin Flousek/Český florbal

Před nedávnem jsme vám přinesli statistický pohled na mužské BigBoard Superfinále, teď se pojďme podívat řečí čísel na finálový zápas žen mezi Chodovem a Vítkovicemi. V něm se nakonec z vítězství 5:3 radovaly Vítkovice a přidaly tak do sbírky už osmý titul v nejvyšší ženské soutěži.

xG (anglicky expected goals) neboli očekávané góly je statistický ukazatel definující množství a kvalitu střeleckých pokusů. Do výsledného xG skóre se nejvýrazněji promítá lokace místa střely (např: zakončení z předbrankového prostoru má větší úspěšnost než zakončení z velké vzdálenosti), typ střely (např: střela z první má větší úspěšnost než zakončení bekhendem) či způsob vzniku střelecké situace (např: situace s přihrávkou přes osu hřiště či přečíslení 2 vs 1 jsou statisticky nebezpečnější zakončení).

1. třetina | Nervózní úvod zakončily branky na obou stranách

Zatímco Chodov od začátku zápasu nasazoval kompletní tři lajny, Vítkovice začaly se třemi útoky, za kterými se točily dva obranné páry Staňková, Šponiarová – Kubalčíková, Matýsková. Občas do hry zasáhla i pátá obránkyně Lenfeldová.

Hned úvod přinesl několik nebezpečných šancí na obou stranách. Jako první se do střelecké listiny po samostatném průniku z vlastní poloviny zapsala Michaela Kubečková, pro kterou bylo BigBoard Superfinále na nějakou dobu posledním zápasem v ČEZ Extralize.

Pravděpodobně vinou nervozity dělaly v první třetině oba týmy nevynucené chyby ve středním pásmu a z toho pramenila četná přečíslení, celkem jich bylo na obou stranách sedm. Ženy z Jižního Města srovnaly skóre zásluhou Karolíny Mezerové, která zužitkovala nahrávku Baldreichové právě z přečíslení dvě na jednu.

Od tohoto momentu si v první třetině začaly nebezpečnější šance vytvářet Vítkovice. Vedení zpět na svou stranu si vzaly v 15. minutě po dalším přečíslení Sikorové s Grapenovou, kdy lotyšská útočnice dorážela do odkryté branky.

Celkově si vítkovické rytířky vytvořily nebezpečnější šance (xG po první třetině 1,45 : 2,61) a to i díky dvěma dorážkám v poslední minutě třetiny. Současně se na tomto výrazně podílel 1. vítkovický útok (Kubečková, Husková, Seevaldová), který své soupeřky přehrál poměrem xG 1,41 : 0,29.

2. třetina | Chodov aktivnější ve střelbě, leč bez úspěchu

V úvodu druhé třetiny se Chodov pokoušel aplikovat napadání vysoko až za brankou soupeře hlavně se svojí druhou formací (Chudá - Břeská - Prontekerová - Plášková - Štolbová). Vítkovice tento press dokázaly několikrát přehrát, ale v následných přečísleních nevolily hráčky dobré rozhodnutí, takže tyto nevedly k zakončení.

Do první poloviny druhé třetiny byl Chodov aktivnější co do celkového počtu zakončení, tak i nebezpečností střeleckých pokusů. Jednou z výraznějších šancí Chodova byl rychle rozehraný volný úder se střelou z první po přihrávce přes osu hřiště. V druhé polovině oba týmy zlepšily své obrany a počet zakončení celkově ubyl. Jediný úspěšný zásah si v poslední minutě připsala vítkovická Kabelková, která zakončovala z větší vzdálenosti od mantinelu a zvýšila na 3:1.

Chodov si ve druhé třetině vytvořil více šancí než Vítkovice, v očekávaných gólech své soupeřky předčil 1,47 : 0,89, ale tuto převahu nedokázal přetavit v gólový úspěch. Dokonce dokázaly lvice přehrát vítkovický první útok poměrem 0,97 : 0,59.

Co do počtu všech střeleckých pokusů a šancí byl zápas po dvou třetinách celkem vyrovnaný 35:31 ve prospěch Chodova. Vítkovice si ale vytvořily lepší šance optikou očekávaných gólů (3,50 : 2,92 pro rytířky) a vedly tak po 40 minutách 3:1.

3. třetina | Bleskový zásah Vítkovic, nevyužitá přesilovka Chodova

Hned v první minutě třetí třetiny získala vítkovická první formace svým aktivním napadáním míček v útočném pásmu a Seevaldová ho z velkého brankoviště poslala za záda Christianové. Ztráta ve skóre 1:4 přinutila Chodov k větší střelecké aktivitě.

Snížit stav utkání mohly lvice díky volnému úderu z nebezpečné vzdálenosti. Štolbová bohužel pro Chodov neprostřelila blok vítkovických hráček. Za povšimnutí stojí i neortodoxní způsob chytání brankářky Příleské, která ještě v době rozehrání volného úderu stojí.

Chodov dostal v polovině třetí třetiny příležitost snížit nepříznivý stav zápasu díky jediné přesilové hře v utkání. Ač si chodovské ženy vypracovaly dvě příležitosti po křižné přihrávce, pouze jedna skončila střelou. Celkově během přesilovky vystřelily třikrát, bohužel pro hráčky v bílých dresech skončily na připraveném bloku soupeřek.

Tým z Jižního Města nesložil zbraně a ještě v 55. minutě nasazoval třetí formaci. To se vyplatilo, když se prosadila právě členka 3. útoku Slovenka Kristína Belicová střelou ze střední vzdálenosti po zisku ve středním pásmu a snížila na 2:4. Krátce na to sáhl Chodov ke hře bez brankářky, paradoxně si větší šance vytvořily hráčky Vítkovic. Svoji druhou brankou v utkání přidala vítkovická kapitánka Sára Seevaldová a přiblížila svůj tým k zisku titulu.

Chodov ještě jednou zkusil hru 6 proti 5 a z jediného zakončení z předbrankového prostoru definitivně upravila skóre na 3:5 jeho kapitánka Frantíková.

Ve třetí třetině byly oba týmy při hře 5 na 5 zhruba stejně nebezpečné (xG 1,23 : 1,33). I celý zápas byl na šance celkem vyrovnaný 4,68 : 5,15 ve prospěch Vítkovic. Dokonce Chodov vyslal více střeleckých pokusů 52:40, ovšem efektivita vítkovických hráček rozhodla o jejich vítězství

Čtyři nejnebezpečnější hráčky týmu Chodova

Plášková se ve velké míře podílela na zakončování chodovských žen. Sama celkem vyslala osm střeleckých pokusů, hned šest z nich ale mířilo pouze do bloků. Zrovna tak i devětkrát připravila střeleckou pozici pro spoluhráčky, což bylo nejvíce ze všech hráček obou týmů. Dvojice Prontekerová - Břeská se v druhém útoku starala o nebezpečná zakončení. Třetí útok ofenzivně táhla Baldreichová.

Čtyři nejnebezpečnější hráčky týmu Vítkovic

Vítkovická kapitánka Seevaldová se během zápasu svoji aktivitou dostala celkem ke čtyřem zakončení z velkého brankoviště, třikrát zakončovala z první a svými dvěma góly se významně podílela na úspěchu ostravského týmu. Husková naopak působila v roli nahrávačky. Ta zásobovala své spoluhráčky přesnými pasy, ve vítkovickém dresu nejčastěji, celkem osmkrát. Sikorová byla nejnebezpečnější hráčkou ze třetího útoku. Dostala se do čtyř zakončení a připravila brankovou situaci pro Grapenovou.

Shrnutí

1. Vítkovice si dokázaly vytvořit více zakončení z předbrankového prostoru než Chodov. Z něho také v zápase čtyřikrát skórovaly. I mužské finále ukázalo, jak je důležité tlačit se do zakončení z bezprostřední vzdálenosti soupeřovy branky. V ženském finále padlo celkem šest z osmi gólů buď přímo z velkého brankoviště, nebo v jeho okolí. Ze střelecké mapy je patrné, že se do těchto nebezpečných pozic častěji dostávaly hráčky hostujícího týmu.

2. Chodov střílel z dálky a do bloků. Lvice volily častější střelbu ze střední a větší vzdálenosti. To bylo hlavně zapříčiněno dobrou obranou Vítkovic, která nepouštěla chodovské hráčky k zakončení z výhodnějších pozic. Více než polovina všech střeleckých pokusů Chodova (29 z celkových 52) skončila na blocích vítkovické obrany.

3. Málo efektivní speciální týmy Chodova. Tým z Jižního Města dostal v 50. minutě utkání výhodu přesilové hry. Pouze tři střely do bloku během přesilovky nestačily na využití přesilovky. V závěru zápasu sáhl ještě ke hře bez brankářky, ve které sám inkasoval. Minutu před koncem ještě Frantíková stihla snížit na 3:5. Chodov si celkem v těchto speciálních situacích vytvořil xG 0,53, což na vyrovnání nemohlo stačit.

4. Úspěšnější vítkovická brankářka Příleská. Na Nikolu Příleskou se mohly její spoluhráčky spolehnout, letělo na ní celkem 20 střel z florbalek chodovských hráček. Celkem 17 z nich zneškodnila, měla tak 85% úspěšnost. Na druhé straně Jana Christianová čelila 18 střelám a za svá záda pustila 4 (pátý gól padl do prázdné branky), měla tedy úspěšnost 77,7%.